Головна » Статті » Мої статті

Ремонт комп'ютера своїми руками...

 багатьох випадках несправність комп'ютера можна виявить самому, навіть не маючи багатого досвіду в цій справі. Якщо у вас є бажання і упевненість в своїх силах, небагато терпіння, то ця стаття саме для Вас.

 З чого ж почати? 

 По-перше, слід перевірити підключення всіх роз'ємів, штекерів, перехідників (якщо такі наявні) підключених до системного блоку і монітора; перевірити мережевий фільтр і джерела безперебійного живлення (якщо такі є). І лише після такої перевірки варто переходити до подальшого пошуку серйозніших проблем. 

 1. Дуже важливо дотримувати техніку безпеки при ремонті  техніки, в тому числі і  комп'ютера.

Всі роботи з внутрішніми частинами системного блоку необхідно проводити з відключеним кабелем електроживлення.

 2. В процесі роботи нам  потрібні будуть наступні інструменти: невелика  хрестова і плоска викрутки, пінцет.

3. Компоненти і плати бояться статичної напруги і вимагають до себе дбайливого звернення. Перш ніж приступити  до ремонту комп'ютера, незайвим буде зняти з себе статичний заряд, доторкнувшись до батареї центрального опалювання або до будь-якої іншої заземленої конструкції. На крайній випадок,  досить буде доторкнутися до незабарвленої металевої частини системного блоку. Не зашкодить виконувати цю просту процедуру в процесі всього ремонту. 

 Розглянемо тепер можливі причини несправності комп'ютера. 

 Комп'ютер не включається.

 Якщо після натиснення на кнопку включення комп'ютер не подає ознак життя, то однією з причин може бути несправність самої кнопки (хоча таке зустрічається дуже рідко). Але непогано виключити такий варіант відразу. 

 Для цього треба акуратно замкнути контакти (штирьки) PWD SW безпосередньо на материнській платі, заздалегідь від'єднавши роз'єм кнопки. Штирьки PWD SW розташовані в групі контактів в передній  частині (частіше зліва) материнської плати. Нерідко  контакти мають кольорове маркування, і в цьому випадку  шукайте зелений (салатовий) колір.

 Якщо після цього комп'ютер включиться, то можна зробити висновок про  несправність  кнопки включення на корпусі системного блоку. Якщо ні, то продовжимо пошуки далі.

 Блок живлення  (БП) комп'ютера, цей достатньо складний електронний пристрій. У хорошому БП передбачена схема захисту від короткого замикання (КЗ). 

Цілком ймовірно, що один з модулів системного блоку вийшов з ладу і не дає змоги завантажитись блоку живлення. 

 Для перевірки потрібно буде послідовно відключати всі жорсткі диски, CD приводи, витягувати всі модулі розширення з материнської плати. Після кожного кроку необхідно повторно намагатися включити комп'ютер. Не забувайте відключати дріт електроживлення від комп'ютера кожного разу перед витяганням модулів. Це потрібно робити ще і тому, що деякі блоки живлення при КЗ на виході не зможуть повторно включитися, без його відключення від електричної мережі, навіть після усунення джерела короткого замикання. 

 Якщо на якомусь етапі  комп'ютер  включиться, то останній вилучений модуль, швидше за все і є джерелом несправності.

 Після цього можна встановити  (під'єднати) все, окрім несправного блоку, на свої місця, і повторно включити комп'ютер. Цілком імовірно, що без несправного модуля комп'ютер не зможе нормально функціонувати (в тому випадку, якщо несправною виявилася відеокарта або єдиний модуль пам'яті). Проте, комп'ютер включиться, але про відсутній (несправному) пристрій повідомить BIOS материнської плати за допомогою звукових сигналів з вбудованого динаміка (PC-Speaker). 

 Якщо така перевірка не виявила причину несправності комп'ютера, то варто перевірити сам блок живлення.

 Ідеальним варіантом для перевірки блоку живлення, буде установка свідомо справного. Але якщо такого немає, то можна просто підключити БП до електричної мережі (дотримуючи при цьому всі запобіжні засоби) і на основному роз'ємі ATX з'єднати контакт зеленого дроту  з будь-яким контактом чорного кольору. Необхідно відзначити, що деякі блоки живлення (в основному старі) не можуть нормально працювати без навантаження. Тому для упевненості краще підключити до нього старий непотрібний жорсткий диск.  До того ж, при такій перевірці залишається невелика вірогідність того, що зразок, що перевіряється, має проблеми. З часом  блоки живлення (особливо дешеві) можуть не забезпечувати необхідну потужність. 

 

                                                           

 

 Якщо перевірка всіх блоків і модулів результатів не дала, то з великою часткою ймовірності можна говорити про несправну материнську плату. В деяких випадках, її можливо реанімувати.

 Комп'ютер включається, але на екрані монітора нічого немає

 Можливо, при цьому з вбудованого динаміка лунають звукові сигнали.

Будь-який комп'ютер (сумісний з IBM PC) після включення, у обов'язковому порядку проходить процедуру самотестування  POST (Power On Self  Test). Для чого необхідна POST? Основним завданням даної процедури є перевірка (тестування) всіх життєво важливих підсистем комп'ютера. При проходженні тесту, на якомусь етапі можливо виявлення несправностей або помилок. В деяких випадках інформація про помилку виводиться на екран монітора і внутрішній динамік. При неможливості вивести інформацію на екран монітора, ми почуємо тільки писк, що нагадує азбуку Морзе. Кожен вид несправності супроводжується своїм звуковим сигналом. Розглянемо послідовність проходження POST:

 1.діагностика процесора. 

 2.Перевірка контрольної суми ROM BIOS. 

 3.Перевірка і ініціалізація контроллерів DMA , IRQ  і таймера 8254. Після тесту таймера повідомлення зможуть виводитися на динамік. 

 4.Перевірка операцій регенерації пам'яті. 

 5.Тестування перших 64 кбайт пам'яті. 

 6.Завантаження векторів переривань

 7.Тест відеоконтроллера. Після успішного проходження даного етапу,  повідомлення  зможуть виводитися на екран.

 8.Тестування всього об'єму RAM. 

 9.Діагностика клавіатури. 

 10.Тестування CMOS пам'яті. 

 11.Ініціалізація COM і LPT портів. 

 12.Ініціалізація і тест контроллера FDD (флоппі дисководів). 

 13.Ініціалізація і тест контроллера HDD (жорстких дисків). 

 14.Пошук додаткових модулів ROM BIOS і їх подальша ініціалізація. 

 15.Виклик завантажувача операційної системи (INT 19h, Bootstrap), при неможливості завантаження операційної системи - спроба запуску ROM BASIC (INT 18h); при невдачі – зупинить систему (HALT). 

 Тепер розглянемо комбінації звукових сигналів. Залежно від виробника BIOS вони можуть відрізнятися. Інформація про виробники, як правило, вказана на самій мікросхемі ПЗП BIOS 

 

 Звукові повідомлення BIOS AMI

 1. короткий сигнал. Тест пройдений без помилок. Все працює. Якщо на екрані зображення немає, то варто перевірити кабелі підключення  монітора. У окремих випадках може бути несправна відео карта.

 2. коротких сигналу. Помилка тесту пам'яті. Якщо встановлено декілька модулів ОЗУ, то варто перевірити кожну рейку пам'яті окремо. Для цього вставляємо по черзі по одній рейці і пробуємо включити комп'ютер. Причина, також, може бути в поганому контакті  роз'єму. Варто акуратно протерти контакти кожного модуля спиртом   і встановити на місце.

 3. коротких сигналу. Помилка тесту пам'яті (теж, що 2 сигнали).

 4. коротких сигналу. Помилка системного таймера. Якщо перезавантаження комп'ютера не допомагає, то, швидше за все, доведеться міняти материнську плату.

 5. коротких сигналів. Помилка процесора. Варто перевірити процесор на іншому комп'ютері. Якщо процесор справний, то цілком імовірно, що є проблеми з материнською платою. Можливо, порушений контакт в сокеті процесора.

 6. коротких сигналів. Помилка контроллера клавіатури. Перевірте якість підключення кабелю клавіатури.

 7.коротких сигналів. Несправність материнської плати. Цілком імовірно, материнську плату доведеться замінити.

 8. коротких сигналів. Несправна відео карта. Спробуйте вийняти її із слота і встановити до упору назад. Особливе уваги зверніть на те, щоб контакти плати повністю увійшли до роз'єму. Не перешкодить заздалегідь обережно протерти всі контактні доріжки відео плати спиртом або спеціальною рідиною. Багато відеоадаптерів мають важку систему охолоджування, і з часом,  можуть частково виходити з роз'єму.

 9. коротких сигналів. Помилка контрольної суми ПЗП BIOS. Швидше за все, необхідне «перепрошивання» або замінити мікросхему BIOS. Якщо ПЗП знаходиться на спеціальній панелі ,  можна спробувати обережно її витягнути і вставити назад . Така процедура іноді допомагає. 

 10. коротких сигналів. Помилка  читання/запису в CMOS-пам'ять. В деяких випадках допомагає скидання параметрів BIOS. Для цієї мети на материнській платі передбачена спеціальна перемичка. Її просто слід витягнути і почекати декілька хвилин. Якщо такої немає або її не вдалося знайти, то можна просто видалити батарею з материнської плати і через 2-3 хвилини встановити назад. При цьому шнур живлення системного блоку повинен бути відключений від розетки електроживлення. Якщо комп'ютер запуститься, то слід в BIOS вибрати параметр Load BIOS Defaults. Якщо помилка повторюватиметься, то мікросхему BIOS слід замінити.

 11. коротких сигналів. Помилка при діагностиці кеша.

 1 довгий 2 коротких. Помилка діагностики відео карти.

 1 довгий 3 коротких. Помилка діагностики відео карти.

 

 Звукові повідомлення BIOS Award

 1. короткий сигнал. Тест пройдений без помилок. Див. BIOS AMI 

 Постійний непереривний сигнал або  короткий що повторюється. Несправний або неправильно підключений блок живлення до материнської плати. Необхідно ще раз перевірити правильність підключення. Якщо помилок не знайдено то, швидше за все, блок живлення несправний. Можливо, на виході присутні не всі напруги. Необхідно замінити БП на справний.

 2. коротких сигналу. Виявлені незначні помилки. Необхідно перевірити підключення всіх шлейфів до HDD, приводів CD-ROM. Можливо, буде потрібно в BIOS вибрати пункт Load BIOS Defaults

 1. довгий сигнал, що повторюється. Неправильно встановлений модуль пам'яті або пам'ять несправна. (див. BIOS AMI)   

 3 довгих сигнали. Помилка контроллера клавіатури. Перевірте підключення кабелю клавіатури. У окремих випадках можлива несправність материнської плати.

 1 довгий 1 короткий. Проблеми з оперативною пам'яттю. (Див. BIOS AMI) 

 1 довгий 2 коротких. Несправна відео карта (Див. BIOS AMI) 

 1 довгий 3 коротких. Помилка при ініціалізації клавіатури. Перевірте підключення кабелю клавіатури.

 1 довгий 9 коротких. Помилка читання з ПЗП BIOS. (Див. BIOS AMI)  

 Звукові повідомлення BIOS Phoenix

 1-1-3Помилка читання/запису CMOS (Див. BIOS AMI). 

 1-1-4Помилка контрольної суми мікросхеми ПЗП BIOS (Див. BIOS AMI).

 1-2-1Несправна материнська плата.

 1-2-2Помилка ініціалізації контроллера DMA (Direct Memory Access - контроллера прямого звернення до пам'яті). Якщо перезавантаження комп'ютера проблему не вирішує, то, швидше за все, доведеться замінити материнську плату.

 1-2-3Помилка в процесі читання/запису в один з каналів DMA. (див. попередній пункт).

 1-3-1Виявлена помилка при тестуванні оперативної пам'яті (Див. BIOS AMI). 

 1-3-3Помилка тестування пам'яті (перші 64 Кб) (Див. BIOS AMI). 

 1-3-4Помилка тестування пам'яті (перші 64 Кб) (Див. BIOS AMI). 

 1-4-1 Несправна материнська плата. Цілком ймовірно, материнську плату доведеться замінити.

 1-4-2  Проблеми з оперативною пам'яттю. (Див. BIOS AMI).

 1-4-3 Виявлена помилка системного таймера. (Див. BIOS AMI). 

 1-4-4 Виявлена помилка звернення до порту введення/висновку. Проблема  може бути викликана помилкою периферійного пристрою, що використовує даний порт для своєї роботи.

 3-1-1 Помилка при ініціалізації другого каналу DMA.

 3-1-2 Помилка при ініціалізації першого каналу DMA.

 3-1-4 Несправна материнська плата. Цілком ймовірно, материнську плату доведеться замінити.

 3-2-4 Помилка контроллера клавіатури. Перевірте підключення кабелю клавіатури. У окремих випадках можлива несправність материнської плати.

 3-3-4 Помилка при тестуванні  ОЗУ відео карти. (Див. BIOS AMI). 

 4-2-1 Помилка системного таймера. (Див. BIOS AMI). 

 4-2-3 Несправний контроллер клавіатури. (Помилка при роботі лінії А20. )

 4-2-4 Помилка при роботі в захищеному режимі. Можливо, є проблеми з  процесором. (Див. BIOS AMI). 

 4-3-1Помилка при проходженні тесту оперативної пам'яті. (Див. BIOS AMI).

 4-3-4Помилка годинника реального часу. Якщо після перезавантаження помилка не пропаде, то можливо доведеться замінити материнську плату. 

 4-4-1  (4-4-2)Помилка при тестуванні послідовного порту. Дана проблема може бути викликана периферійним пристроєм, що використовує послідовний порт для своєї роботи.

 4-4-3Помилка при тестуванні математичного співпроцесора. (Див. BIOS AMI). 

 Треба відзначити, що багато хто з вищезгаданих помилок може зникнути після перезавантаження комп'ютера. Іноді може допомогти  відключення  комп'ютер від електричної мережі на деякий час (~ 0,5 мин.) або очищення CMOS пам'яті і завантаження дефолтових параметрів в BIOS. 

 

 Батарея живлення і перемичка для очищення CMOS

 Наступний вигляд це,  так звані плаваючі несправності. Тобто несправності мимоволі з'являються і зникаючі. Це найбільш складний для виявлення вид дефектів  характерний для будь-якої електронної техніки, особливо складної. При такій несправності комп'ютер може несподівано зависати, вимикатися, перезавантажуватися, ОС  може видавати різного виду помилки.

 Причин для такої поведінки комп'ютера  може бути дуже багато. Більше половини всіх несподіваних зависань і раптових перезавантажень можна віднести до програмних проблем.  Це неправильно встановлені драйвера, різні програми, наявність вірусу в ОС і т.д. Але  незалежно від причин несправності, бажаним буде провести ряд профілактичних дій.

 У будь-якому системному блоці комп'ютера є, як мінімум два вентилятори (у блоці живлення і на процесорі), метою яких є створення примусової циркуляції повітря в системному блоці для охолоджування елементів материнської плати, процесора і блоку живлення. З цієї причини через деякий час в комп'ютері накопичується велика кількість пилу. Якщо вчасно не почистити системний блок, то цілком можна чекати перегріву процесора або елементів материнської плати. Перегрів процесора може викликати несподіване виключення, зависання або перезавантаження комп'ютера. А у гіршому разі через деякий час привести і до виходу з ладу останнього. Теж саме можна сказати і про перегрів материнської плати. Особливо варто звернути увагу на  модуль живлення процесора VRM (Voltage Regulation Module). 

 

 До складу модуля VRM входять могутні силові транзистори, які можуть виділяти достатньо велику кількість  тепла, і при перегріві  швидко виходять з ладу. Також бояться перегріву і  електролітичні  конденсатори,  що виконують функцію фільтрації вихідної напруги. З часом від великої температури вони починаю «підсихати» і їх місткість зменшується. Цей дефект може виявлятися періодичними збоями і зависаннями комп'ютера. З часом їх частота збільшується і в один  момент комп'ютер повністю відмовляється працювати. Треба відзначити, що цього недоліку позбавлені багато сучасних материнських плат зі встановленими на них довговічними конденсаторами з твердотільним полімерним електролітом. 

 При видаленні забруднень з системного блоку, треба враховувати, що всі  компоненти електронної платні вимагаю до себе дуже дбайливого використання. Вже було сказано раніше, навіть незначний статичний розряд може вивести електроніку з ладу. Так яким же чином краще всього видалити пил комп'ютера? Пил краще всього видаляти з системного блоку, використовую для цього малопотужний компресор, пилосос (не у всіх моделях є вихідний отвір для кріплення шланга) або балончик із стислим повітрям. А краще всього, це комбінація балончик (компресор) і пилосос (у режимі всмоктування) - так буде менше бруду.

 Ще одним  слабким (напевно, найслабкішим) місцем є різні роз'ємні з'єднання, яких в комп'ютері достатньо (всі слоти розширення PCI, PCI Express, AGP, інтерфейсні з'єднання і ін.). Будь-які контакти з часом можуть окислюватися, і якість електричного з'єднання погіршується.  Ця несправність, також може виявлятися періодичними збоями, абсолютно випадковим чином безпричинно. В деяких випадках дефекту  можна позбавитися,  якщо роз'єм від'єднати і під'єднати наново. Але краще, все-таки,  проблемний роз'єм протерти спиртом. А для більшої упевненості, можна заздалегідь потерти контактні доріжки твердою стороною гумки (цей спосіб добре допомагає позбавитися навіть сильного нальоту оксиду).

 Для точнішого з'ясування причин нестабільної роботи комп'ютера існують  спеціальні утиліти. З їх допомогою можна тестувати різні вузли комп'ютера в граничних режимах, що дозволяє з достатньою точністю виявити причину зависань, перезавантажень і інших збоїв. 

 

Категорія: Мої статті | Додав: admln (03.10.2015)
Переглядів: 927 | Рейтинг: 3.6/222
Всього коментарів: 0
omForm">
avatar